آسمان مجازی

اسمان مجازی

آسمان مجازی

شاید خیلی از ما تا به حال نام سقف باریسول به گوشمان خورده باشد و در مورد آن کنجکاو شده باشیم ! اما شاید به طور دقیق ندانیم که آسمان مجازی چیست و چه کاربرد هایی دارد !

می توان گفت آسمان مجازی یا سقف کشسان ایده ای جدید و خلاقانه در معماری و دکوراسیون داخلی ساختمان است که امروزه با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است . این سقف در واقع سقف دومی است که با فاصله ی معینی در زیرِ سقف اصلی ایجاد می شود و تحمل بار آن بر دوش سازه ی اصلی می باشد(برای گرفتن توضیحات بیشتر در مورد جنس و.. به این مقاله مراجعه کنید) . سقف یا آسمان مجازی غالبا بدون اعمال تغییر خاصی بر سقف اصلی و تخریب بنا حتی در کوچک ترین مقیاس ممکن نصب می گردد و می تواند دارای تصاویری از آسمان ، طبیعت ، و یا هر تصویرِ زیبای دیگری باشد . این سازه به شکل تایل های مربعی شکل در ابعاد 30*30 و یا 60*60 است که به صورت یک پازل عظیم الجثه در کنار هم قرار می گیرند و شکل نهایی را تشکیل می دهند. دقت در اندازه گیری و نصب این تایل ها ، ظرافت در نصب آن ها ، انتخاب تعداد تایل های به کار رفته متناسب با اندازه ی محیط ، اعمال سقف مجازی بر همه ی سطح سقف تنها قسمتی از آن است المان های موثر بر زیبایی و شکیل بودن نمای سقف کاذب است .

تصور کنید در یک اتاق با فضای دلنشین نشسته اید و نمای بالای سر شما نمودی از یک آسمان زیبای نیمه ابری ، یک ساحل آفتابی و یا یک جنگل سرسبز زیبای خوش آب و هواست ! مسلما” حتی اگر ذره ای از علم زیبایی شناسی سر در بیاوریم متوجه می شویم که این نوع سقف می تواند هر محیط مرده ای را جان دوباره بخشیده ، و حس آرامشِ دل پذیری به افراد حاضر در اتاق القا نماید و شاید این آرامش باعث شود ذهن بشرِ ماشینی شده ی آپارتمان نشینِ امروز لحظاتی بی دغدغه را سپری نماید .

نکته ی دیگری که در سقف یا آسمان مجازی قابل ملاحظه است نورپردازی آن می باشد . این نورپردازی اصولا با لامپهای فلورسنت یا صفحات ال ای دی و در رنگ های مختلف در زیر تایل های سقف مجازی قابل اجراست(برای مطالعه مقاله نحوه نور پردازی سقف باریسول به این جا مراجعه کنید) با توجه به سلیقه ی فردی و تصاویر به کار رفته ، می توان رنگ این نورها را انتخاب کرد  .

نکته ی قابل ذکر در نورپردازی زیر سقفی ، پخش یک نواخت نور در زیر تایل ها و یکسان بودنِ مقدار نورِ هر یک از آن هاست . در ضمن لامپ های به کار رفته در زیر تایل ها باید شامل ویژگی های زیر باشند تا برای استفاده در سقف مجازی مناسب تشخیص داده شوند :

لامپ ها باید به حد کافی در برابر نوسانات شدید برق مقاوم باشند ، طول عمر بالایی داشته باشند و نوردهی آن ها به میزان کافی باشد، زیرا در غیر این صورت پس از اندک زمانی نیاز به تعویض دوباره و چند باره ی آن ها پیش می آید که این موضوع می تواند آزار دهنده باشد .

قابلیت ست کردن رنگ و طرح سقف مجازی با رنگ و دکوراسیون محیط یکی دیگر از ویژگی های قابل ذکر آن است که آن را برای استفاده در محیط های مختلف از جمله منازل مسکونی ، بیمارستان ها ، هتل ها ، رستوران ها ، دفاتر اداری و … مناسب می سازد(در این مقاله کابرد سقف کشسان در جاهای مختلف توضیح داده شده است) .

مزایای آسمان مجازی:

همان طور که گفته شد آسمان مجازی جلوه ی زیبا و ویژه ای به ساختمان شما می دهد به طوری که به سختی می توان وسوسه ی استفاده از آن را نادیده گرفت . از دیگر مزایای استفاده از این سقف ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:(برای مطالعه دیگر ویژگی ها به این برگ مراجعه کنید)

1: سقف مجازی قابلیت پوشاندن سیم کشی ها و عیوب موجود در سقف را دارد .

2:  حس آرامش و نشاط را به محیط القا می کند .

3: نسبت به دیگر روش ها ارزان تر و مقرون به صرفه تر است .

4: نصب و اجرای آن آسان است.

5: قابل جا به جایی است .

6: قابل شست و شو است .

7: فضای خالی را برای تعمیرات احتمالی سقف فراهم می سازد .

8: ساختمان شما را به محلی مدرن و به روز تبدیل می نماید .

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =