آسمان مجازی

سقف باریسول
آسمان مجازی و سقف کشسان
آذر 23, 1395
سقف مجازی
سقف کشسان
دی 6, 1395
اسمان مجازی

آسمان مجازی

آسمان مجازی

شاید خیلی از ما تا به حال نام سقف باریسول به گوشمان خورده باشد و در مورد آن کنجکاو شده باشیم ! اما شاید به طور دقیق ندانیم که آسمان مجازی چیست و چه کاربرد هایی دارد !

می توان گفت آسمان مجازی یا سقف کشسان ایده ای جدید و خلاقانه در معماری و دکوراسیون داخلی ساختمان است که امروزه با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است . این سقف در واقع سقف دومی است که با فاصله ی معینی در زیرِ سقف اصلی ایجاد می شود و تحمل بار آن بر دوش سازه ی اصلی می باشد(برای گرفتن توضیحات بیشتر در مورد جنس و.. به این مقاله مراجعه کنید) . سقف یا آسمان مجازی غالبا بدون اعمال تغییر خاصی بر سقف اصلی و تخریب بنا حتی در کوچک ترین مقیاس ممکن نصب می گردد و می تواند دارای تصاویری از آسمان ، طبیعت ، و یا هر تصویرِ زیبای دیگری باشد . این سازه به شکل تایل های مربعی شکل در ابعاد 30*30 و یا 60*60 است که به صورت یک پازل عظیم الجثه در کنار هم قرار می گیرند و شکل نهایی را تشکیل می دهند. دقت در اندازه گیری و نصب این تایل ها ، ظرافت در نصب آن ها ، انتخاب تعداد تایل های به کار رفته متناسب با اندازه ی محیط ، اعمال سقف مجازی بر همه ی سطح سقف تنها قسمتی از آن است المان های موثر بر زیبایی و شکیل بودن نمای سقف کاذب است .

تصور کنید در یک اتاق با فضای دلنشین نشسته اید و نمای بالای سر شما نمودی از یک آسمان زیبای نیمه ابری ، یک ساحل آفتابی و یا یک جنگل سرسبز زیبای خوش آب و هواست ! مسلما” حتی اگر ذره ای از علم زیبایی شناسی سر در بیاوریم متوجه می شویم که این نوع سقف می تواند هر محیط مرده ای را جان دوباره بخشیده ، و حس آرامشِ دل پذیری به افراد حاضر در اتاق القا نماید و شاید این آرامش باعث شود ذهن بشرِ ماشینی شده ی آپارتمان نشینِ امروز لحظاتی بی دغدغه را سپری نماید .

نکته ی دیگری که در سقف یا آسمان مجازی قابل ملاحظه است نورپردازی آن می باشد . این نورپردازی اصولا با لامپهای فلورسنت یا صفحات ال ای دی و در رنگ های مختلف در زیر تایل های سقف مجازی قابل اجراست(برای مطالعه مقاله نحوه نور پردازی سقف باریسول به این جا مراجعه کنید) با توجه به سلیقه ی فردی و تصاویر به کار رفته ، می توان رنگ این نورها را انتخاب کرد  .

نکته ی قابل ذکر در نورپردازی زیر سقفی ، پخش یک نواخت نور در زیر تایل ها و یکسان بودنِ مقدار نورِ هر یک از آن هاست . در ضمن لامپ های به کار رفته در زیر تایل ها باید شامل ویژگی های زیر باشند تا برای استفاده در سقف مجازی مناسب تشخیص داده شوند :

لامپ ها باید به حد کافی در برابر نوسانات شدید برق مقاوم باشند ، طول عمر بالایی داشته باشند و نوردهی آن ها به میزان کافی باشد، زیرا در غیر این صورت پس از اندک زمانی نیاز به تعویض دوباره و چند باره ی آن ها پیش می آید که این موضوع می تواند آزار دهنده باشد .

قابلیت ست کردن رنگ و طرح سقف مجازی با رنگ و دکوراسیون محیط یکی دیگر از ویژگی های قابل ذکر آن است که آن را برای استفاده در محیط های مختلف از جمله منازل مسکونی ، بیمارستان ها ، هتل ها ، رستوران ها ، دفاتر اداری و … مناسب می سازد(در این مقاله کابرد سقف کشسان در جاهای مختلف توضیح داده شده است) .

مزایای آسمان مجازی:

همان طور که گفته شد آسمان مجازی جلوه ی زیبا و ویژه ای به ساختمان شما می دهد به طوری که به سختی می توان وسوسه ی استفاده از آن را نادیده گرفت . از دیگر مزایای استفاده از این سقف ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:(برای مطالعه دیگر ویژگی ها به این برگ مراجعه کنید)

1: سقف مجازی قابلیت پوشاندن سیم کشی ها و عیوب موجود در سقف را دارد .

2:  حس آرامش و نشاط را به محیط القا می کند .

3: نسبت به دیگر روش ها ارزان تر و مقرون به صرفه تر است .

4: نصب و اجرای آن آسان است.

5: قابل جا به جایی است .

6: قابل شست و شو است .

7: فضای خالی را برای تعمیرات احتمالی سقف فراهم می سازد .

8: ساختمان شما را به محلی مدرن و به روز تبدیل می نماید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + نوزده =