سقف کشسان

سقف مجازی

سقف کشسان

اگر تصور می کنید که متراژ کوچک خانه ها دلیل خوبی برای کاهش زیبایی نمای داخلی ساختمان است چند دقیقه ای را با ما همراه باشید.

یکی از مواردی که با گذشت زمان تغییر کرده کاهش اندازه ساختمان هاست. این کار بیشتر جنبه اقتصادی دارد و با هدف کاهش قیمت تمام شده و افزایش قدرت خرید شهروندان انجام می شود. با کاهش متراژ خانه ها فضا برای ایجاد طرح های دکوراتیو محدود می شود و معماران و طراحان داخلی به ناچار تاسیسات ساختمانی را از دیوارها و کف منازل به سقف ها منتقل می کنند. اما مشکلی که وجود خواهد داشت عدم دسترسی به این تاسیسات پس از اجرای سقف های سنتی است. شاید تا چند سال پیش سقف های کاذب راه حل مناسبی برای حل این مشکل بودند اما طرح و نقش و شیوه اجرای این سقف ها به گونه ای است که با همه دکوراسیون های داخلی هماهنگی ندارد، علاوه بر اینکه معمولا در سقف های کاذب سنتی نیز نورپردازی به شیوه ای تکراری انجام می شود. اما سقف های کشسان تمام این مشکلات را رفع کرده اند. این سقف ها هم از زیبایی و تنوع طرح و نقش بالایی برخوردارند و هم مانند سقف های کاذب سنتی امکان بازبینی از تاسیسات پنهان شده در پشت خود را فراهم می کنند. اسمان مجازی از ورق های PVC ساخته می شوند و به دلیل ضخامت بسیار کمی که دارند (حدود 1 میلیمتر) در کاهش وزن ساختمان ها و افزایش ایمنی نقش بسزایی خواهند داشت.

امکانات سقف کشسان

از ویژگی های متعدد سقف باریسول می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • نصب آسان: به منظور اجرای سقف کشسان(سقف کهکشانی) تنها کافیست ریل های نگهدارنده ای را در دور تا دور محیط سقف نصب کرد. این کار با استفاده از پیچ و مهره و ورق های آلمینیومی انجام می شود.
 • وزن کم: وزن پایین سقف های کشسان موجب کاهش وزن ساختمان و افزایش ایمنی بنا می شود. به طور معمول سقف های کشسان در هر متر مربع تنها 180 گرم وزن دارند.
 • تنوع زیاد طرح و نقش: وجود طرح ها و سبک های مختلف اجرا در سقف های کشسان موجب شده تا مشتریان دیگر نگران ناهماهنگی میان سقف ها و دکوراسیون مورد علاقه خود نباشند. همچنین تنوع سیستم های نورپردازی در سقف های کشسان بسیار بالاتر از کناف و سقف های سنتی است.
 • کاهش مدت زمان اجرا: به دلیل عدم نیاز به زیرسازی و مصالح ساختمانی اجرای سقف های کشسان در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود. همچنین نصب این سقف ها آلودگی و گرد و غباری بسیار کمتری را به همراه دارد(برای مطالع شیوه نصب سقف کشسان این مقاله را مطالعه کنید).
 • دسترسی آسان به تاسیسات: در مورد سقف های سنتی و کناف که تقریبا تکلیف روشن است، دسترسی به تاسیساتی که در پشت چنین سقف هایی پنهان می شود مستلزم خراب کردن و هزینه دوباره برای بازسازی است. اما دسترسی به تاسیسات در سقف های کشسان حتی از سقف های کاذب نیز راحت تر است. این سقف ها را می توان به راحتی از ریل های نگهدارنده خود خارج کرده و دوباره در همان ریل ها قرار داد.
 • امکان شستشو: این مورد احتمالا منحصر به فردترین ویژگی سقف های کشسان باشد. این سقف ها را می توانید پایین آورده و همچون پارچه و لباس بشوئید و دوباره نصب کنید!!!
 • امکان تعویض آسان: اگر به هر دلیلی ساکنین منازل یا هر مکان دیگری بخواهند پس از گذشت چند سال طرح های خود را تغییر دهند نیازی به تخریب، زیرسازی و بازسازی دوباره نیست. تنها کافیست سقف قبلی را از ریل نگهدارنده خارج و سقف جدید را جایگزین آن کرد(قسمت های سازه ای اسمان مجازی).
 • کاهش هزینه: نیاز نیست کارشناس باشید، تنها کافیست که شیوه اجرای سقف های سنتی را باتمام مدت زمان اجرا، مصالح، تعداد کارگران و هزینه های جانبی مرتبط به هر یک از اینها را در نظر بگیرید و سپس به این توجه کنید که سقف های کشسان هیچ یک از این معضلات را به همراه ندارند. بنابراین می توان پیش بینی کرد که هزینه اجرای سقف های کشسان به مراتب کمتر از سقف های سنتی و کناف است.(برای مطالعه مزایای سقف کشسان به این مقاله مراجعه کنید)

انواع سقف های کشسان

 • سقف های کشسان جیر یا مخمل: این نمونه از سقف های شفاف نیستند پس نیازی به نورپردازی پنهان در پشت خود نیز ندارند. به دلیل اجرای حجم دار این سقف ها معمولا در پشت آنها از یک اسکلت آلمینیومی سبک برای ایجاد حجم مورد نظر استفاده می کنند. معمولا در سازه های چادری، سالن های بازی و نمایشگاه ها از این نمونه استفاده می شود.
 • سقف های کشسان مات: این سقف ها معمولا به صورت رنگی و با نورپردازی توسط چراغ هایی بر روی سقف انجام می شود. همچنین به دلیل تنوع رنگی که دارند به صورت ترکیبی نیز اجرا می شوند.
 • سقف های کشسان پرینت: یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد سقف های کشسان امکان اجرای نقش ها و عکس های دلخواه مشتریان به روی آنهاست. این طرح ها به وسیله پرینترهای 150 رنگ اجرا می شوند. به دلیل به کار بردن تصاویر آسمان و جنگل و درختان به این نمونه از سقف ها آسمان مجازی نیز گفته می شود.
 • سقف های کشسان رفلکس: در منازلی که سقف های کوتاهی دارند و یا در خانه هایی که پوشش کف و دیوارها زیبایی خیره کننده ای دارد استفاده از یک سقف رفلکس که نور را بازتاب می دهد به بزرگی و زیبایی فضا می افزاید. همچنین اجرای این نمونه از سقف های کشسان در استخرها به دلیل انعکاس حرکت مواج آب جالب به نظر می رسد.(توضیحات بیشتر انواع اسمان مجازی در این مقاله قرار دارد)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =